Świat Antropoludów

Piątek, 18 kwietnia 2014 // KONFY // MIASTO // BIEDA // PRACA (BRAK PRACY)

Witajcie. Wiemy, tęskniliście. Przyszła wiosna i oddałyśmy się przeróżnym uciechom, zatem po przydługiej przerwie wracamy z newsami ze Świata Antropoludów. Na pierwszy rzut lecą wybrane przez nas CFP i konfy (punkty punkty om nom nom). Tematami przewodnimi są dzisiaj miasto i praca/brak pracy. Coś się zmieniło?

Fundacja Kultura Miejsca do 30 maja czeka na abstrakty tekstów do recenzowanej publikacji naukowej pod roboczym tytułem Transformacja w sztuce, architekturze i projektowaniu. Teksty przekrojowe i studia konkretnych przypadków wysyłajcie na kontakt@fundacjakulturamiejsca.pl. Więcej informacji znajdziecie TU.

Rosja wzywa! Laboratorium Badań Internetu przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Petersburgu ogłosiło CFP na konferencję Social Media and Social Movements, która odbędzie się w dniach18-19 września 2014 roku. Wszyscy, którzy widzą związek między Facebookiem a ruchem #occupy i pokrewnymi, ekonomią współdzieloną i kooperatywizmem niech jadą na Wschód! Deadline: 20 maja.

Co prawda do listopada jeszcze daleko, ale już teraz możecie wysilić szare komórki i wysłać abstrakt na konferencję Crises and Resistance in Central and Eastern Europe, która będzie miała miejsce w Warszawie (deadline: 1 czerwca). Rok 2014, a więc 25 lat po upadku komunizmu i 10 lat po powiększeniu UE o większość krajów dawnego ZSRR, zmusza do rozliczeń, analiz tzw. „wolności”.

Jeśli nie wierzycie w polityczne obiecanki i zapewnienie miejsc pracy dla młodych (pozdrawiamy autorów kampanii wyborczej Wojciecha Olejniczaka „hasztagpraca”) polecamy włączenie się we współtworzenie fanpejdża Enolog pilnie poszukiwany! Praca dla specjalistów od wywiadu. Wiadomo, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

Na antropologów i przedstawicieli innych nauk społecznych otwiera się Stowarzyszenie Architektów Polskich o. Warszawa. Wszyscy, którym planowanie miejskie spędza sen z powiek powinni skrzyknąć przyjaciół architektów i ekonomistów i wziąć udział w Warsztatach projektowych PRAGA PÓŁNOC. Organizatorzy Czekają na zgłoszenia zespołów do 15 maja 2014 roku.

Tym, którzy wciąż mogą pozwolić sobie na działania wolontariackie, podpowiadamy jak można spożytkować czas wolny w maju. Stowarzyszenie Praktyków Kultury wraz z niekończącą się listą partnerów i sponsorów zaprasza do udziału w projekcie LOKATORZYMiejmy nadzieję, że po tym jak Filip Springer uczynił Przyczółek Grochowski na powrót interesującym, osiedle projektowane według idei formy otwartej nie jest terenem spalonym.

Na sam koniec stosik interesujących konferencji, na które możecie już sobie pójść tylko w charakterze uczestników biernych. Tuż po świątecznym obżarstwie Poznań zaprasza do dyskusji podczas konferencji Społeczeństwo sieciowe – między wolnością a zniewoleniem (25 kwietnia). Konfa BIEDA. Edukacja wobec ekonomii wykluczenia odbędzie się 20 maja w Gdańsku. Jaki temat, taka konfa – to znaczy za darmo. Dzięki wizycie Jana Gehla w Polsce  będziemy mieć teraz hossę dla tematów miejsko-partycypacyjno-społecznych. Dla osób o bardziej zasobnych portfelach proponujemy wypad do Wrocławia, by posłuchać mądrych głów debatujących o Mieście dla ludzi. 30-31 maja, 350 zł, o żegnaj agoro!

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam świątecznego potlaczu! Smacznego!

***

Sobota, 23 listopada 2013 // FESTIWALIZACJA // ZWIERZĘTA // FILMY // KONFERENCJA ACTA // FAILED BUSINESS // TURYSTYKA

Przybywamy z porcją kolejnych antropo-newsów! W Świecie Antropoludów wiele ciekawych wydarzeń, publikacji i dyskusji.

W świeżutkim Czasie Kultury poczytacie o festiwalizacji kultury w PolsceWykwit setek festiwali po 1989 roku ma z pewnością wiele wspólnego z pogonią za wyobrażonym Zachodem. W interesujących tekstach będziecie mogli poczytać o relacji festiwalizacji i urbanistyki, czy poziomie bezrobocia wśród młodych ludzi. Jak zapewnia wydawca „Po lekturze tego numeru udział w kolejnym festiwalu czytelnikowi „Czasu Kultury” może się wydać już nie tak beztroski”.

Już o tym pisałyśmy, ale przypominamy, że w sobotę, 23 listopada, konferencja Ruchy protestu 2011 do 2013: praktyki wolności w internecie i na ulicachZapowiada się gorąco! W programie między innymi wystąpienie Jakuba Dymka „Internet Was nie wyzwoli”, i Katarzyny Pęplińskiej „Kliknij ,,Lubię to” i wyjdź na ulicę. O protestach przeciwko ACTA”. 

Na jutubowym profilu IKNAPiZ znajdziecie nagrania z pierwszego spotkania-dyskusji cyklu ANTROPOFAUNA: „Przyjaciel czy przedmiot – wokół teorii podmiotowości zwierząt”. Nieobecni 6 listopada w warszawskim Tarabuku mogą nadrobić zaległości i włączyć się w dyskusję.

Świetlica Krytyki Politycznej w Warszawie zaprasza na bezpłatny pokaz dwóch filmów w najbliższy poniedziałek, 25 listopada. Będziecie mogli obejrzeć krótkometrażowa łódzką produkcję „Tuwim Movie”, w której udział biorą współcześni mieszkańcy tego cudownego miasta przywołując twórczość Tuwima, który komentował realia czasu Rewolucji 1905 roku. Później w programie projekcja „Długoletnich przyjaciół” – pierwszego filmu podejmującego problematykę „gejowskiego raka”, którą urozmaici dyskusja z zaproszonymi gośćmi: Mariuszem Kurcem i Bartoszem Żurawieckim.

W myśl starej prawdy (antropo)ludowej głoszącej,że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach,  organizatorzy FailWay zapraszają na pierwszą w kraju nad Wisłą (a nawet w Europie Środkowej, już nie Środkowo-Wschodniej!) konferencję poświęconą porażce w biznesie. 3 grudnia entuzjaści startupów mogą posłuchać za 3 stówki o tym jak przekuć porażkę w sukces i (mamy nadzieję) nabiorą więcej refleksji wobec świata współczesnej ekonomii dyktującej terror sukcesu. Jeśli się nie uda, zawsze pozostaje coaching „Jak poradzić sobie emocjonalnie z porażką”. Gdzie? W Warszawie.

Post-turysta zaprasza na dwudniowe bezpłatne warsztaty świadomej turystyki (14-15 grudnia), które odbędą się w siedzibie KIK-u w Warszawie. Jeżeli mierżą Was stereotypowe przedstawienia mieszkańców afrykańskich wiosek (no bo wsie są przecież nasze!), interesuje problematyka fotografii turystycznej, która przywłaszcza sobie fotografowany obiekt [btw – zapraszamy do lektury tekstu Mani Góralskiej traktującego o podobnej problematyce] lub nurtuje relacja neokolonializmu i turystyki – zapiszcie się koniecznie!  

***

Poniedziałek, 28 października 2013 // CALL FOR PAPERS // LATOUR // ZWIERZĘTA // FOOD STUDIES

Dziś ze Ślunska nadszedł nowy numer czasopisma „Laboratorium Kultury” całkowicie poświęcony osobie Bronka Malinowskiego. Przy okazji odbyła się też rozmowa z autorami na temat „Z powrotem do Malinowskiego? Problemy badawcze antropologii kulturowej”. Może ktoś miał okazję uczestniczyć i zechciałby zdać relację?

Trwa również nabór tekstów do dwóch kolejnych numerów pisma „Widok. Teorie i praktyki wizualne”. Jeśli potraficie spojrzeć na ruinę jako coś więcej niż tylko należącą do przeszłości, to do 15 listopada możecie nadsyłać artykuły do numeru Ruina(cja). Natomiast, jeśli bardziej interesuje was tematyka nieheteronormatywności to aż do 20 stycznia trwa Call For Papers do numeru dotyczącego Queer Obrazów.

CFP trwa również u młodszej siostry Kultury Współczesnej. Partycypacja i otwartość to temat, który zajmuje nasze umysły od początku I Kongresu Antropologicznego. Teraz redakcja małej kultury współczesnej czeka na wasze teksty do 27 listopada.

Przypominamy też, że 8 listopada o godzinie 16:00 w Starym BUWie wykład na temat „How to use Occam Razor to multiply ontological templates – reflexions on the Inquiry on Modes of Existence” da prof. Bruno Latour.

Tego samego dnia o 19:00 Latoura przechwytuje w wymiarze symbolicznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach festiwalu „Warszawa w Budowie 5„. Organizując spotkanie zatytułowane KIM JEST ARCHITEKT? zaproszeni goście: Albena Yanova (prowadziła badania w Biurze OMA Rema Koolhaas’a w oparciu o Latourowską Actor-Network-Theory) i Andrzej Leśniak podyskutują z publicznością o antropologicznych badaniach nad wytwarzaniem wiedzy i artefaktów architektonicznych.

Z kolei w marcu 2014 r. odbędzie się organizowana przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk międzynarodowa konferencja poświęcona animal studies pt. „Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?”. Jeśli chcielibyście wygłosić swój referat to musicie się spieszyć, bo abstrakty można przesyłać tylko do 31 października! Co prawda całe ogłoszenie jest oczywiście niewyjustowane, ale jak uczy nas księga abstraktów z I Kongresu Antropologicznego, taka teraz nastała moda (boli to me oczy i duszę!). Myślę, że warto jednak przymknąć na to oko i wybrać się na konferencję, gdzie analizowana będzie problematyka statusu zwierząt i ich relacji z ludźmi jako części przemian kulturowych.

Niewiele później, bo w maju, odbędzie się natomiast organizowana przez Ośrodek Studiów Amerykańskich UW konferencja skierowana do studentów i doktorantów. Dotyczyć ma ona tematu szczególnie mi bliskiego – food studies, a konkretnie „Thinking Food: The Functions of Food in the US American Culture and Society„. Jeśli interesują was tematy jedzenia i popkultury w kontekście Stanów Zjednoczonych, to do 17 stycznia 2014 r. możecie nadsyłać abstrakty. Więcej info na ten temat znajdziecie na fejsbukowej stronie konferencji.

Były zwierzęta i jedzenie, na koniec propozycja dla zainteresowanych kwestiami roślin. W najbliższą środę (30 października) możecie wybrać się na projekcję filmu „Ludzie i rośliny”, który zrealizowany został podczas badań etnobotanicznych na temat relacji ludzi z roślinami w środkowej Ukrainie. Jeśli chcecie się dostać na projekcję zbędne będą pieniądze, przyda się natomiast jakiś chwast, czy inne ziółko.

***

Sobota, 19 października 2013 // WOLNY DOSTĘP // KONGRES ANTROPOLOGICZNY // OCCUPY ANTHROPOLOGY

Dyskusja dotycząca wolnego dostępu wrze w świecie antropologii. W polskim wydaniu, będziemy mogli włączyć się w tę debatę podczas zbliżającej się konferencji studenckiej „Ruchy protestu 2011 do 2013: praktyki wolności w Internecie i na ulicach” a.k.a Rok po ACTA.

Dla antropologów, wolny dostęp jest szczególnie istotnym zagadnieniem – nie tylko problemem badawczym, lecz przede wszystkim kluczowym elementem dyskusji nad przyszłością dyscypliny w świecie zdominowanym przez nowe media. Wolny dostęp to możliwość upublicznienia i zwiększenia znaczenia badań antropologicznych wśród grup społecznych niezwiązanych bezpośrednio z akademią, o czym właśnie rozpoczęła się dyskusja na Open Anthropology Cooperative.

Wielkimi krokami zbliża się I Kongres Antropologiczny mający na celu zacieśnienie więzów pomiędzy różnymi ośrodkami badawczymi w Polsce. Wzbudził on wiele kontrowersji w związku z płatnym dostępem na panele dyskusyjne. Między innymi dzięki inicjatywie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Antropologii Publicznej i Zaangażowanej udało się otworzyć jedno z wydarzeń podczas Kongresu – Forum Młodych Antropologów, niemniej w grupie dyskusyjnej „Uwolnić Kongres Antropologiczny” na Facebooku trwa debata nad ograniczaniem dostępu do wydarzenia.

Dyskusja jest zrozumiała, bowiem antropolodzy aktywnie współtworzyli ruch Occupy, czego najlepszym dowodem jest zbiór artykułów na stronie American Anthropological Association. Pokazuje to ścisłą relację praktyk wolnościowych grup dyskryminowanych (zyskujących szerszą reprezentację między innymi dzięki badaniom antropologicznym) z postulatem zwiększenia otwartości antropologii na inne dziedziny i zaangażowania antropologów w sektorze publicznym.

W związku z powyższym zastanawiamy się jak wygląda nastawienie do inkluzywności/ekskluzywności I Kongresu Antropologicznego. Idziesz?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: